۶ – سال چهارم هم گذشت

چهارسال پیش، اول خردادماه ۹۱ که سایت را راه‌اندازی کردم، با خودم عهد کردم که هرسال روزهای آخر اردیبهشت‌ماه، فرصتی را برای نقد و ارزیابی عملکرد یک‌سال گذشته خودم در عرصه “نوشتن” کنار بگذارم.
یک سال و نیم گذشته یعنی از ابتدای آذرماه ۹۳ ، با حجم کاری مضاعف روبه‌رو هستم. قراری با دوستان محترم روزنامه جهان اقتصاد گذاشته‎ام که برای مدتی کمکشان کنم. طی همین مدت دویست و اندی یادداشت برای روزنامه نوشته‌ام. در این یک‌سال‌ونیم هرچند اولویت در انتخاب موضوعات با مقولات اقتصادی بود، بااین‌حال، شرایط روز کشور ایجاب می‌کرد، نیم‌نگاهی هم به مسائل سیاسی داشته‌باشم، و به همین دلیل سرفصل دیگری به دسته‌بندی‌های قبلی یادداشت‌هایم افزودم: “یک‌کمی سیاسی”. این عبارت را با تعمد انتخاب کردم که همیشه یادم باشد، بیش از “یک‌کمی” درگیر سیاست نشوم.
امروز پنجمین سال فعالیتم در فضای مجازی آغاز شد. راستش قصد دارم حداکثر تا دوماه آینده همکاریم را با روزنامه خاتمه دهم، و به همین دلیل به زودی قدری حجم کارم را کاهش خواهم‌داد. البته این به معنی کم‌توجهی به عهد دیرینم نیست. مدت‌ها بود که دنبال فرصتی می‌گشتم تا کاری نیمه‌تمام را به پایان برسانم: کتابی که بخشی از آن نوشته‌شده، و باید به‌هرروی تمامش کنم. تکمیل این کار به‌حدی برایم جنبه حیثیتی پیدا کرده، که عهد کرده‌ام حتی اگر فلان مقام امروزی یا دیروزی یا فلان فعال سیاسی نیمه‌ورشکسته با دُرافشانی خود، بهترین پاس گل را هم به من بدهد و جالب‌ترین سوژه را برایم تدارک ببیند، تا زمانی که این کار نیمه‌تمام را به سرانجام نرسانم، حجم کار ماهانه‌ام را در سطح حداقل حفظ خواهم‌کرد، و فریب وسوسه این قبیل “پاس‌ گل‌”ها را نخواهم‌خورد.
درباب یادداشت‌های قبلی هم نکته‌ای را باید توضیح بدهم. با تذکرات دوستان خبردار شدم بعضی از لینک‌های منابع که در یادداشت‌ها استفاده کرده‌ام، کار نمی‌کنند، شاید به این دلیل که سایت منبع، متن خبر یا مطلب مورداستناد مرا برداشته‌است. به همین دلیل ضمن بررسی کلیه مطالب گذشته، و بازنگری لینک‌ها، این ایراد را برطرف کردم. علاوه براین، برای محکم‌کاری از کلیه اخبار و متون مورداستناد در سایت‌های مختلف تصویر لازم را تهیه کرده‌ام که برای روز مبادا در دسترس باشند. بالاخره کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند. ازاین‌رو، از دوستان عزیزم تقاضا می‌کنم اگر به موردی لینک معیوب برخورد کردند، مرا بی‌خبر نگذارند، و البته درصورت برطرف نشدن عیب، می‌توانند تصویر صفحه مورداستناد مرا درخواست کنند تا تقدیم کنم.
همچنین مراجعه و بررسی متن یادداشت‌های گذشته، بهانه‌ای شد که یک بازنگری کامل در یادداشت‌های گذشته داشته‌باشم. البته تغییرات اعمال‌شده فقط در سطح اصلاح خطاهای تایپی و نگارشی و تجدیدنظر در پاراگراف‌بندی و … بوده، و از اعمال تغییرات محتوایی خودداری کرده‌ام.

نقل مطالب سایت با ذکر منبع آزاد است.